Dezodorant czy antyperspirant

Zadaniem antyperspirantu jest całodzienna ochrona nawet przy obfitym poceniu się. Często produkty te pozostawiają ślady na ubraniu – brudzą je. Dezodoranty przeznaczone są osobom, które nie mają dużego problemu z wydzielaniem potu. Skuteczność tych dwóch kosmetyków związana jest z ich formułą. Krom dłużej utrzymuje się na skórze, posiada wiele składników aktywnych oraz często zawiera substancje pielęgnujące. Natomiast dezodorant ma słabsze działanie ponieważ nie posiada związków metali i polecany jest osobom mniej potliwym. Jeśli chodzi o przyczyny nadmiernego pocenia się to mogą być one związane z: niezdrową dietą, zmianami hormonalnymi, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, klimatem pracy, ubraniem oraz kłopotami zdrowotnymi.

Zarówno dermatologia  jak i kosmetologia dowodzą, że antyperspiranty i dezodoranty należy zmieniać co 2-3 miesiące w celu uniknięcia wystąpienia zmian alergicznych, które mogą ujawnić się po paru latach.

W przypadku osób, u których występuje nadmierne pocenie i zastosowanie tych dwóch produktów nie pomaga można zastosować odpowiedni zastrzyk w okolicę pach. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu botoksu, który skutecznie blokuje gruczoły potowe i zmniejsza wydzielanie potu.   Minusem takich działań jest ich cena oscylująca między 1,5 a 2,5 tys. zł za dwie pachy.

W naszym społeczeństwie istnieją osoby, które nie mogą używać żadnego z tych dwóch specyfików. Są to ludzie mający choroby skórne, zwłaszcza pod pachami. W ich przypadku zastosowanie dezodorantu lub antyperspirantu musi być skonsultowane z dermatologiem. Należy również pamiętać, że stosowanie tego typu produktów a w szczególności posiadających zapach nie jest wskazane przed wyjściem na solarium lub plażę. Promienie UV może powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień na skórze.

Bardzo często można spotkać się z twierdzeniem, że antyperspiranty mogą powodować raka piersi. Dotychczas nie opublikowano żadnych badań potwierdzających tą tezę. Spekulacje takie wywodzą się z informacji na temat składu antyperspirantów, w których znajdują się związki metali:  glinu i cyrkonu. Metale te nie przenikają przez skórę, a wiec są niegroźnym składnikiem w formule tego typu kosmetyków.

o autorze

Piękno i uroda to moje hobby.


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www