Co fascynuje ludzi w ezoteryce?

Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych których fascynują zjawiska paranormalne i ezoteryka, oraz tych dla których to jedna wielka bujda. Oczywiście, jest to podział dosyć nieprecyzyjny, jednak ukazujący, że dla części społeczeństwa zagadnienia związane z parapsychologią są jak najbardziej prawdopodobne, wierzą oni bowiem w różne niewyjaśnione zjawiska, które nie sposób wytłumaczyć zdroworozsądkowo.

Ezoteryka – źródła wiedzy

W internecie kwitną strony poświęcone tej tematyce. Ludzie dzielą się na nich swoimi opowieściami o zdarzeniach niewytłumaczalnych, które im samym się przytrafiły, lub opowiadają o tych tylko zasłyszanych. Zjawiska paranormalne są na nich również opisywane z perspektywy naukowej, co dodatkowo ma przekonać niedowiarków, że są one jak najbardziej realne. Parapsychologia bywa zaś zestawiana obok psychologii.

Poza internetem, jest jeszcze prasa i telewizja. Czasopisma poświęcone ezoteryce są dostępne w nawet słabo zaopatrzonych punktach handlowych, ponieważ są popularne i chętnie kupowane. Opowieści z pogranicza świata duchów, wędrówki dusz, oraz inne paranormalne zjawiska to smaczny i ciekawy kąsek dla czytelników tego typu prasy. Natura człowieka już taka jest, że szuka wyjaśnienia. To nasza permanentna cecha, co wyjaśnia dlaczego ezoteryka jest tak popularna. Kiedy nie wiemy w jaki zdroworozsądkowy sposób wytłumaczyć jakieś zjawisko, szukamy wyjaśnień innych, może mniej logicznych i przekonujących, jednak wyjaśnień. Pozwala to człowiekowi odzyskać namiastkę kontroli nad nieprzewidywalnym światem. Temu służą właśnie horoskopy czy wizyty u wróżki. Nie ma czasopisma, gazety czy internetowego portalu, na którym nie moglibyśmy znaleźć aktualnego horoskopu dziennego, miesięcznego a nawet rocznego. Są one namiętnie czytane. Dopóki podejmowanie ważnych życiowych decyzji nie jest zdeterminowane tym, co wyczytaliśmy w gazecie, nie ma problemu. Można to traktować jako niegroźną rozrywkę.

Trochę bardziej problematyczne staje się to, gdy wyczytane w horoskopie informacje stanowią główny wyznacznik podejmowanych decyzji. Podobnie, korzystanie z usług wróżki, może być jednorazową przygodą, po to by sprawdzić jak to w ogóle jest. Nie zaszkodzi, będzie nowym doświadczeniem. Co innego, jeżeli w oparciu o wróżbę zamierzamy układać swoje życie rodzinne, miłosne czy zawodowe. Warto traktować wszystkie te ezoteryczne sprawy z dystansem- nie pozwolić by owładnęło człowieka przekonanie, że wszystko można przewidzieć, sprawdzić przyszłość, zajrzeć do przodu. Bo tak się zwyczajnie nie da, życie trzeba przeżyć podejmując własne, czasem nawet ryzykowne decyzje.