Przeziębienie – jak leczyć i zapobiegać?

cold-mediumListopad to czas, w  którym o chorobę wcale nie trudno. Wiatr, słońce, deszcz, ciągłe zmiany temperatur – to wszystko sprawia, ze dużo łatwiej się przeziębiamy. Jak temu zapobiec? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Leki na przeziębienie

Dzisiaj mamy bardzo duży wybór różnorodnych medykamentów, które dostępne są nie tylko w  aptekach, ale w każdej większej drogerii czy sklepie. Jeśli już wiemy, że domowe sposoby na nas nie działają lub czujemy w kościach, że coś się zbliża, warto wziąć leki na odporność.  Najlepiej te, które zawierają dużą dawkę witaminy C. Regularne jej zażywanie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przeziębienia, uszczelnia naczynia i zapobiega przedostawaniu się wirusów. Podobnie, jak inne witaminy, które, pomagają je zwalczyć.
Gdy pojawia się gorączka to znak, ze nasz organizm zwalcza nieproszonych gości. Jednak gdy utrzymuje się ona dłużej, warto próbować ją obniżyć.  Leki dostępne w aptekach, nie tylko łagodzą ból (zawierają dawkę paracetamolu), ale również dzięki aktywnej kofeinie pobudzają.

Domowe sposoby

Oczywiście leczenie warto wspomóc również domowymi medykamentami, jakimi są miód, syrop z malin, mleko, czosnek, cytryna, napar z czarnego bzu.  Herbata z sokiem malinowym, lub z lipą zbija temperaturę. Na ból gardła najlepsze są płukanki solankowe z sody oczyszczonej lub z szałwii. Bez względu na to, jakie sposoby wybierzemy, zawsze pamiętajmy o nawadnianiu organizmu – chroni to komórki przed wnikaniem wirusów. Przy pierwszych objawach przeziębienia, bardzo pomocna może okazać się gorąca kąpiel lub prysznic.

Oczywiście zawsze pamiętajmy o tym, że przed zażyciem jakiegokolwiek leku, warto skonsultować się z farmaceutą.